Ukrainian

Чим корисні профспілки у Швеції? Підсумки воркшопу з Анастасією Омельян

Заходи Кар'єра
Другий за популярністю запит на воркшопи – розказати більше про шведські профспілки. В Україні цей інститут не розвинутий настільки, щоб стати окремим пунктом обговорення, а молодше покоління взагалі вважає його пережитком минулого. Однак, якщо ви знаходитесь у Швеції, бути членом профспілки може бути дуже корисно.

Ми були дуже щасливі, коли наша спікерка, Анастасія Омельян, погодилася провести такий воркшоп. Анастасія – адміністраторка, перекладачка та менеджерка з комунікацій в об’єднанні Солідарні будівельники при філії профспілки SAC – Solidariska byggare, Stockholms LS av SAC у Стокгольмі.

Відгук на захід був чудовий! Учасники не тільки дізналися, що таке профспілка, а й отримали інформацію про види колективних договорів та права працівників у Швеції. Окремим пунктом Анастасія розказала про те, як захистити себе на ринку праці у Швеції.

Після заходу ми занотували важливі моменти на випадок, якщо ви не мали змоги відвідати воркшоп.
Профспілка – це добровільне громадське об'єднання громадян для захисту своїх трудових та соціальних прав. Це не державна чи приватна організація, чи компанія. Профспілки існують лише коштом членів, які перебувають у них. У Швеції існує 57 профспілок, які працюють у різних професійних сферах.

Особливості профспілок
● Профспілка виконує роль посередника/перемовника у відносинах між робітником та роботодавцем
● Профспілка захищає робітників від експлуатації та поганих робочих умов
● Профспілка надає юридичну допомогу у сфері трудового права
● Профспілка відстоює інтереси робітника перед роботодавцем
● Профспілка покращує умови праці на ринку загалом
● Профспілка – це як певний вид страхування, що стосується робочої сфери.

5 дієвих порад, як захистити себе на ринку праці у Швеції
  1. Вступити до профспілки та знати свої права!
  2. Збирати докази! Фотографуйте та знімайте себе на роботі, робіть скріншоти розмов, зберігайте копії табелів обліку робочого часу, зберігайте контакти клієнтів, записуйте дзвінки тощо.
  3. Тримати всі борги «свіжими»! Ви маєте право вимагати заборгованість із заробітної плати через десять років після її виникнення. Але на практиці стягнути борг стає набагато складніше, якщо він старший за три місяці.
  4. Допомагати один одному! Діліться досвідом з оточуючими. Проявляйте зацікавленість і шукайте достовірну інформацію.
  5. Обирайте компанію із колективним договором! Зараз є багато компаній, які мають колективні договори, але не дотримуються їх; однак їхнє існування все ще може означати безпеку для робітників.
Звичайно, що інформації на воркшопі було значно більше, тому ми дуже радимо не пропускати наші заходи і записуватися, доки є місця. Скоро побачимось знову!ℹ️ Проєкт фінансується Європейським соціальним фондом